Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Dalış Terimleri

dalis-terimleri

Maske: Sualtındaki cisimler ışığın suda kırılmasından dolayı çıplak gözle net olarak görülemezler. Bu cisimlerin daha net olarak görülebilmesi amacıyla maske kullanılır. Maskenin camı basınca ve çarpmalara dayanıklı "tempared" türündendir. Ayrıca gözlük kullanan dalıcılar için numaralı cam kullanılan maskeler bulunur. Dalıcının sualtında görüş açısının geniş olabilmesi için maskenin camı, dalıcının yüzüne yakın olmalıdır.

Şnorkel: Dalıcının, yüzerken başını sudan çıkarmadan nefes alıp verebilmesi amacıyla kullanılan 35-40 cm uzunluğunda j biçimindeki borudur. Şnorkel, ağza giren kısım ve boru olmak üzere iki parçadan oluşur. Ağza giren parçaya "maps" adı verilir. Mapsın muhafaza adı verilen, dudak ile diş arasında kalan kısmı, suyun ağza girmesini önler.

Paletler: Her ayağın büyüklüğüne göre, ayakkabı numarası gibi numaraları olan paletler, dalıcının ellerini kullanmadan istediği gibi hareket etmesini ve süratli yüzmesini sağlarlar. Paletler yüzülecek olan suyun derinliğine göre 3'e ayrılır:

1- Su üstü yüzme paletler: hafif ve yumuşak özelliklerde olup, ön tarafları açıktır.
2- Orta su paletleri: genellikle amatör dalıcılar ve sualtı avcıları tarafından
kullanılan bu paletler, orta sertlikte olup batmazlar.

3- Derin su paletleri: profesyonel dalıcılar tarafından kullanılan bu paletler ağırdırlar ve batarlar.

Abc dalışlarda, bu temel malzemeler dışında dalışın amacına ve derinliğine göre dalış elbisesi, ağırlık kemeri ve kurşunları, dalgıç bıçağı, dalış şamandıraları, sualtı lambaları ve takım çantaları gibi yardımcı aletler de kullanılır.

Dalış elbiseleri: Suyun etkilerine ve soğuğa karşı korunmak amacıyla giyilen dalış elbiseleri, neopren ya da kauçuk karışımından imal edilir. 2,8 mm kalınlığında olup "ıslak" ve "kur" olmak üzere 2'ye ayrılır. Islak dalış elbiseleri ile suya girildiği zaman, elbise ile vücut arasına su dolar. İçeriye dolan bu su, vücut ısısı ile ısınarak üşümeyi önler. Kuru dalış elbiseleri ise içeriye su girmediği için kuru dalış elbiseleri olarak adlandırılırlar. Isı kaybının düşük olması, soğuk sularda ve uzun süreli dalışlarda tercih edilir. Bu tür elbiselerde, vücut ile elbise arasında hava bulunur.

Başlıklar: 16-18 dereceden soğuk sularda kesinlikle takılmaları gereken başlıklar, başın soğuktan korunmasını sağlarlar.

Patikler: Elbiselerle aynı maddeden üretilen patiklerin tabanları sert, diğer kısımları yumuşak olup, ayağı denizkestanesi, mercan kayaları ve cam parçaları gibi tehlikelerden korurlar.

Eldivenler: Ellerin üşümesini ve yaralanmasını önlerler.

Ağırlık kemeri ve kurşunları: Suyun kaldırma kuvvetine karşı koyarak deniz altında istenilen derinliğe inebilmek ve bu derinlikte kalabilmek amacıyla takılan ağırlıklardır. Her insanın fiziki yapısına göre değişen bu kurşunlar, 0,5 kg ile 2,5 kg aralıklarla dizilirler.

Dalgıç bıçağı: Deniz altında olası bir tehlikeye karşı korunmak, bir şeyleri kesmek, kazımak ve dalgıçlar arasında bir yerlere vurarak tıklatmak suretiyle haberleşmede kullanılır.

Sualtı lambaları: Sualtı çalışmalarında, inceleme ve araştırmalarda, gece dalışlarında dalıcıların birbirlerini izleyebilmeleri amacıyla kullanılan lambaların suyun altındaki basınca karşı dayanıklı olmaları gerekir.

Dalış şamandıraları: Metal ya da plastikten imal edilen şamandıralar, su yüzeyinde kalarak, dalış yapılan yerde dalış yapıldığının belirtilmesi ve dalıcının suyun üstü ile bağlantısının sağlanmasında kullanılırlar.

Takım çantaları: Dalış malzemelerini toplu olarak muhafaza eden çantalardır.

Manifold: Dalış tüplerine monte edilen başlıktır. Regülatöre hava aktarılmasını sağlar.

Rezerve: Suyun altındayken havanın bitmesi durumunda, dalıcının yukarı çıkmasını sağlayan, tüpteki yedek emniyet havasıdır.

Regülatör: Sualtı solunum olarak bilinen regülatör, dalıcının sualtında düzenli ve rahat olarak nefes alıp vermesini sağlar. Bu araç sayesinde, tüplerdeki basınçlı havanın basıncı derinliğe indikçe düşmekte ve vücuda zarar vermeden solunum gerçekleşmektedir.

Balıkadam saati: Dalıcının ne kadar süre suda kaldığını ve daha ne kadar kalabileceğini anlayabilmesi için kullanılan basınca karşı dayanıklı saatlerdir.

Basınç saati: Kompresörlerde ve dalış tüplerinde bulunan basınçlı havanın ölçülmesinde kullanılan basınç saatleri dalış öncesi, dalış sırası ve sonrasında tüplerdeki hava miktarını da gösterirler.

Derinlik göstergesi: Dalıcıların dalış sırasında bulundukları derinliği anlayabilmeleri amacıyla kullandıkları göstergelerdir. Göstergenin basit yapısı, metre bölmeli bakalit bir çerçeve üzerinde monte edilmiş olan şeffaf bir boru içinde bulunan ispirto veya deniz suyudur. Derinlere inildikçe artan basıncın etkisiyle, bu şeffaf boru içindeki sıvı hareket ederek, inilen derinliği metre olarak gösterir.

Sualtı termometresi: Deniz suyu sıcaklığı bölgelere ve su tabakalarına göre değişiklik gösterir. Dalıcının tedbirli davranmasını sağlamak amacıyla, sualtı termometresi olarak tanımlanan ısıölçerler kullanılır.

Dalış bilgisayarı: Saat derinlik göstergesi, dekompresyon ile ilgili verileri ve sualtında basınçla ilgili durumları saptayan sistemdir. Tüm diğer ekipmanı bir araya toplayan dalış bilgisayarlarının yeni modelleri, tüp içindeki havanın bar cinsinden değerini de vermektedir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Dalış Kursları Rehberi sitemizden haberdar olmak için üye olun.
20 Nisan 2018 - 19:50
Seo
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Tüketici Köşesi
Dalış TarihiDalış Tarihi Bilinmeyenin çekiciliği, doğayı tanıma ve karşı koyma isteği, ekonomik, ticari ve askeri nedenler...
Dalış TerimleriDalış TerimleriMaske, şnorkel, palet, ağırlık kemeri, dalış kıyafeti, dalış tüpü...
Son Yorumlar
  • pelin
    Ben dalış için bir dalış okulana gitmek istemekteyim. Ankara da en iyi dalış okulu hangisidir acaba? Devamı
Faydalı Bilgiler
Dalış ÇeşitleriDalış ÇeşitleriDalış, su altında kalarak yapılan bir aktivite olup, hem sportif amaçlı...
Dalış DefteriDalış DefteriDalış defteri, bir yıldızlı eğitim sertifikasından sonra tutulmaya başlanması gereken...
Dalış HastalıklarıDalış HastalıklarıOkulardaki ve hücrelerdeki O2 miktarının azalmasını, yetersizliğini ve normal...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 11 konuk çevrimiçi

Dalış
Dalış
Masmavi suların derinliklerinde rengarenk balıkların gezindiği mercan kayalıklarının tadına doyamayacak, denizin serin sularında gezinmenin tadına varacaksınız.
Dalış Kıyafetleri
Dalış Kıyafetleri
Neopren Dalış Kıyafetlerinizle, su altındaki uzun dalışlara karşı sizi korurken, bedeninizle arasına giren suyu ısıtır ve denizin derinliklerinde üşümezsiniz.
Dalış Malzemeleri
Dalış Malzemeleri
Dalış malzemelerinizle denizin o masmavi sularında, rengarenk canlılarını gözlemleyebilir, karada yürür gibi fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz.
Dalış Türleri
Dalış Türleri
İsterseniz tüplü dalışlarla su altındaki yaşamı keşfedebilir, isterseniz serbest tüpsüz yaptığınız dalışlarla gücünüzü deneyebilirsiniz.
Dalış Noktaları
Dalış Noktaları
Türkiye’nin en değerli dalışlarının yapıldığı dalış noktalarında turlarla katılabilir ya da size en yakın dalış notasında eğitim alabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Dalış Kursu © 2012
Türkiye'nin En İyi Dalış Kursları