Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Türkiye’nin Önemli Dalış Noktaları

Saros
İbrice Limanı: İstanbul ve çevresinde dalış noktalarından en çok bilinen yerdir. Bölge hem normal dalışa, hem de eğitime uygundur. Saros sularında,  müren, migri gibi balıkları görebileceğiniz bir bölgedir. İlgi çekici ve etkileyici mercan formasyonları görebileceğiniz ve sualtı fotoğrafçılığı yapabileceğiniz noktalardandır. Deniz Tavşanlarını en çok görebileceğiniz yerlerden biri.

ibrice-limani

Toplar Burnu: Toplar Burnu’nda yapılacak en uygun dalış duvar dalışıdır. Sünger ve mercanlarla kaplı mağara manzarasıyla mağara dalışlarının da yapılması için uygundur.
Asker Tası: Saros’un bütün balık türlerini rahatça görebileceğiniz, dalış eğitimleri için uygun olan bir derinliğe ve konuma sahiptir.

Minnoş Adası: Dalış tekniklerini kullanarak adanın bütün etrafını turlayabileceğiniz bir dalış noktasıdır. Derinliği yüksek olan bu bölge, mercan ve gorgon oluşumları ile kayaların bitip, kumluğun başladığı yerlerde vatoz balıklarını ve deniz kaplumbağalarını görmeniz için idealdir.

İbrice Kayalıkları: Bu kayalıklar, dalış okullarının eğitim için en çok kullandığı dalış noktasıdır. İbrice Kayalıkları tüm İstanbul dalgıçlarının ehliyetlerini aldığı sınav yeridir.

Marmara
Sivri Ada: Büyük akıntıların ve fırtınanın olmadığı İstanbul’da çoğu dalış okulunun tercih ettiği noktalardandır. Yerleşim yeri bulunmadığı, eğitim sahası olarak kullanılan bölgedir.

Büyük Ada: Dalmaya yeni başlayanları ve sualtı fotoğrafçılığı bakımından çok zengin bir noktadır. Ansızın derinleşen kayalıkları, kumluk alanlardaki türlü kabukluları, iri ve çeşitli deniz yıldızları ile Büyük Ada dalgıçlar için vazgeçilmezdir.

Sedef Adası ve Tavşan Adası: Bu dalış noktaları renkli deniz anaları ile doludur. İlk görüldüğünde korkutan bu canlılar, güzel bir manzara oluştururlar. Türleri hakkında bir bilginiz yoksa dalışınız için tehlikeli olabilirler.

Bodrum
Kocaburun: Batısında 12 metreye 40-45 dakikalık, doğusunda 17 metreye 45 dakikalık dalış yapılabilir. Dalışın en ilgi çeken yanı, bölgeyi mesken edinmiş karagöz sürüleridir.

Köçek Adası: Amforalar ve ilginç formasyonlara sahip ada, derin dalışlar için elverişlidir. Dalış bölgesinde akıntı yoktur.

Fener Burnu: Bodrum’ da gece dalışları için çok elverişli olan Fener Burnu, ilginç bir kayalık yapıya ve formasyonlara sahiptir.

kas-kanyonKaş
Kanyon: Antik kıyı şeridini, koruma amacıyla, sportif dalışa kapalı olan bölgede, özel izinle dalış yapılabiliyor. Genişliği 10 metre olan iki duvar arasında dalış yapılabilen yer, bol bol fotoğraf çekilebilecek bir cennet adeta...

Güvercin Adası: Suyun berraklığı ile ilgi çeken bir dalış noktasıdır.

Fener Burnu: Genellikle eğitim sonrası dalışları yapılan bir bölgedir. Yavaş yavaş derinleşmesi, deneyimsiz dalgıçların kendilerine güven duymalarını sağlar. Kırık amforalar ve renkli balıklar ilginçtir.

Fethiye
Balaban Adası: Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölgedir. Maksimum derinlik 30 metredir. Dalgıçlar, adanın etrafında dolaşıp, tekneye dönebilirler. Su altı canlılığı ve amfora kalıntıları muhteşemdir.

Kızılada Feneri: Orta ve ileri seviyedeki dalıcılara uygun olan bölge, dalga ve akıntı yüzünden öğlenden sonra dalışa uygun değildir.

Şahin Burnu: Süngerler, amforalar, deniz yıldızları ve ahtapotlarla çok zevkli bir dalış bölgesidir. Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölgedir.

Ayvalık
Kerbela: Tecrübeli dalıcılara uygun dalış noktasıdır. Kayalıklar 30 metreden başlayıp 65 metreye kadar devam eder. Dalıcıların favorisi kırmızı yelpaze mercanları, gorgon ormanları, orfoz, müren, migri, böcek, gibi çeşitli deniz canlılarını görebilirsiniz. Muhteşem bir sualtı faunasına sahiptir.

Tokmaklar: Tecrübeli dalıcılara uygun dalış noktasıdır. Tepesi 30 metreden başlayıp 65 metreye kadar devam eder. Kırmızı mercanları, gorgonları, orfoz, müren, böcek, migri gibi çeşitli deniz canlılarını görebilirsiniz. Görülmesi gereken bir dalış noktasıdır.

Ezer Bey: Tecrübeli dalıcılara uygun bir dalış noktasıdır. Taşlar 25 metreden başlayıp 60 metrelere kadar devam eder. Kırmızı sarı mercanlar, orfoz, lahos, migri, müren, böcek ve çeşitli balıkları görebileceğiniz çok güzel bir dalış noktasıdır.

Deli Mehmet: Orta seviyedeki dalıcılarında dalabileceği bir dalış noktasıdır. 18 metreden başlayıp 42 metreye kadar devam eder. Dalıcıların seviyelerinin iyi olması ve kırılgan kırmızı mercanlara zarar vermemeleri için mercanların yakınlarında palet vurmamaları gerekir. Çeşitli kırmızı mercanlar ve sarı gorgon ağaçları, müren, migri, böcek ve çeşitli balıklar görebileceğiniz çok güzel bir dalış noktasıdır.


Çeşme
Fener Adası: Derinlikleri 18 metre olan yörede yapılacak dalışlarda renkli dip yapısı sizi büyüleyecek. Her türlü sünger ve mercanın bulunduğu ada yöresinde karagöz, sarpa gibi küçük sürü balıkları da dalışta size eşlik edecek. Kimi kez fokların görüldüğü adada birkaç eski fok mağarası da bulunuyor.

Yatak Adası: Derinliğin 40 metreye kadar gittiği bu ada yaklaşık 8-10 metre derinlikte yer alan muhteşem mağarası ile ünlü. Genellikle günün son dalışı için tercih ediliyor. Adanın batısında yer alan iki mağara girişi ve içindeki süngerlerin kapladığı alan ile oluşan renkli cümbüşü makro ve geniş açı fotoğraf çekenler için oldukça uygun.

Eşek Adası: Etrafında birçok dalış noktası olmasına rağmen yarık kaya noktası adanın en güzel yeri. Derinlik 50-60 metrelere kadar inebiliyor. Özellikle üstü 20 metrelerden başlayıp dibi 40 metrelere kadar inen doğu duvarı her dalgıcın görmek isteyeceği bir yer.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Dalış Kursları Rehberi sitemizden haberdar olmak için üye olun.
20 Nisan 2018 - 20:02
Seo
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Tüketici Köşesi
Dalış TarihiDalış Tarihi Bilinmeyenin çekiciliği, doğayı tanıma ve karşı koyma isteği, ekonomik, ticari ve askeri nedenler...
Dalış TerimleriDalış TerimleriMaske, şnorkel, palet, ağırlık kemeri, dalış kıyafeti, dalış tüpü...
Son Yorumlar
  • pelin
    Ben dalış için bir dalış okulana gitmek istemekteyim. Ankara da en iyi dalış okulu hangisidir acaba? Devamı
Faydalı Bilgiler
Dalış ÇeşitleriDalış ÇeşitleriDalış, su altında kalarak yapılan bir aktivite olup, hem sportif amaçlı...
Dalış DefteriDalış DefteriDalış defteri, bir yıldızlı eğitim sertifikasından sonra tutulmaya başlanması gereken...
Dalış HastalıklarıDalış HastalıklarıOkulardaki ve hücrelerdeki O2 miktarının azalmasını, yetersizliğini ve normal...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 38 konuk çevrimiçi

Dalış
Dalış
Masmavi suların derinliklerinde rengarenk balıkların gezindiği mercan kayalıklarının tadına doyamayacak, denizin serin sularında gezinmenin tadına varacaksınız.
Dalış Kıyafetleri
Dalış Kıyafetleri
Neopren Dalış Kıyafetlerinizle, su altındaki uzun dalışlara karşı sizi korurken, bedeninizle arasına giren suyu ısıtır ve denizin derinliklerinde üşümezsiniz.
Dalış Malzemeleri
Dalış Malzemeleri
Dalış malzemelerinizle denizin o masmavi sularında, rengarenk canlılarını gözlemleyebilir, karada yürür gibi fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz.
Dalış Türleri
Dalış Türleri
İsterseniz tüplü dalışlarla su altındaki yaşamı keşfedebilir, isterseniz serbest tüpsüz yaptığınız dalışlarla gücünüzü deneyebilirsiniz.
Dalış Noktaları
Dalış Noktaları
Türkiye’nin en değerli dalışlarının yapıldığı dalış noktalarında turlarla katılabilir ya da size en yakın dalış notasında eğitim alabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Dalış Kursu © 2012
Türkiye'nin En İyi Dalış Kursları