Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Dalış Malzemeleri

Dalış sporunda ister tüplü olsun ister tüpsüz, kaliteli bir dalış için ekipman kullanılmalıdır. Dalış malzemeleri ilk öncelikle ABC diye bilinen parçalardan oluşur. Bunlar serbest dalış stilinde en az olması gereken malzemedir. Bu malzemeler şnorkel, maske ve palettir. Diğer malzemeler ise dalış stillerine göre palet seçimi, dalış tüpleri, regülatörler ve BC denge yelekleridir.

ŞNORKEL

şnorkelŞnorkel hava kontrolünü sağlayan yumuşak dokuya sahip, kıvrılabilen boru şeklindedir. Serbet dalıcıların yanı sıra tüplü dalıcılar da kullanmaktadırlar. Şnorkel dalış noktalarına ulaşmak, hava sarfiyatını azaltmak için üretilmiştir. İyi bir şnorkel, yumuşak kıvrımlı olmalı, boyu 40 cm’den kısa ya da 40 cm’den uzun olmamalıdır.

PALET

Dalışta suyun dibinde rahat hareket etme ve ivme kazandırması amaçlı kullanılır. Suyun altında kolay hareket ve nötr yüzerlik kontrolünün yapılmasını sağlar. İki tür palet vardır. Açık paletler ve kapalı paletler. Açık paletler tüplü dalış(scuba tekniği) yapanlar tarafından tercih edilir. Ayaklar hassastır ve derin dalışlarda üşüdükleri için açık paletler kullanılır. Açık paletler sandalet biçiminde olup, neopren malzemeden üretilmiş paletlerle kullanılır. Kapalı paletler ise serbest dalış stilinde kullanılır. Ayağa ayakkabı gibi giyilir. Kısa süreli dalışlar için uygundur. İçine özel neopren çoraplar üretilmiştir. Bu çoraplar serin sularda ayakların üşümesini engeller. Kapalı paletler, açık paletlere oranla sürati daha azdır. Kapalı palet fiyatları daha uygundur. Kapalı paletlerin dezavantajı ise biri deforme olduğunda diğerini de atmak zorunda kalırsınız. Açık paletlerin böyle bir durumu yoktur. Kemer bağlarında kopma olsa bile çok rahat değiştirilebilir ve onarımı yapılabilir. Bu paletlerin fiyatı kapalılara göre çok daha pahalıdır.

Palalarına Göre Paletler

dalış paletiDüz Yüzeyli Paletler

Düz palalı paletler, dalışa başlama seviyesinde olan kişiler için tercih edilir. İleri aşamalarda kullanımı zordur. Çünkü yüzeyleri düz ve yumuşak olduğu için süratsizdirler. Dalış yapanın çabuk yorulmasına neden olurlar.

Kanallı Paletler

Tüplü scuba dalışları için tasarlanmış olup, sert malzemelerden yapılmıştır. Üzerinde kanallar ve yarıklar vardır. Bu kanal ve ayrıklar suyun direnme gücünü azaltıp, sürtünme ile sürati artırmak amaçlıdır.

Off- Set Paletler

Bu paletler uzun ve geniş palalı olup Apnea denilen nefesli dalışlarda kullanılır. Gerekli hızı sağlamak için tasarlanmışlardır. Scuba dalışlarda hareket kısıtladıkları için kullanılmazlar. Ooff-set paletler kramplara neden oldukları için pek tavsiye edilmezler.

dalis-maskesiMASKE

Maske, su altında net görüş sağlayan malzemelerdir. İdeal bir maske de ayarlanabilir bir kemer kayışı bulunmalıdır. Camı kırıldığı zaman dağılmayan tempred özelliğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Yüzü kaplayan kısımları ve burunluğunun silikon olması gerekir. Dalışa yeni başlayacak olanlar, maskenin yüze tam olarak oturmasına dikkat etmelidirler. Gözlük kullananlar ise çift cam özelliği taşıyanları tercih etmelidirler.

DALIŞ TÜPÜ

dalış tüpüDalış tüpleri, havanın su altında depolanmasını sağlar. Tüpler alüminyum ve çelik tüp olmak üzere iki çeşittir. Alüminyum tüpler çelik tüplere göre karada daha hafiftirler. Taşıması ve bakımı daha kolaydır. Hacimleri 3 ile 16 litre arasında değişir. Genellikle 12 litrelik alüminyum tüpler tercih edilir. Çelik tüplerin paslanma riski vardır.

REGÜLATÖR

Regülatör tüpteki yüksek basınçlı gaz karışımlı oksijeni, soluduğumuz normal havaya indirgeyerek, su altında nefes almamızı sağlar.

BC- DENGE YELEĞİ

BC bir tür yelek olup, dalış sporu ile ilgilenenlerin su altında yüzerliklerini kontrol etmelerini sağlayan ekipmandır. Tüplü dalışlar için çok önemlidir. Denge yelekleri giyildiği alana hava göndermek veya tahliye etmek için kullanılmaktadırlar. Havayı tahliye etmek yeleğin üzerindeki özel bir butonla yapılır. Bu yelek dalıcının konforunu sağlayan, oluşabilecek kazaları engellemek için çok emniyetli bir malzemedir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Dalış Kursları Rehberi sitemizden haberdar olmak için üye olun.
20 Nisan 2018 - 19:57
Seo
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Tüketici Köşesi
Dalış TarihiDalış Tarihi Bilinmeyenin çekiciliği, doğayı tanıma ve karşı koyma isteği, ekonomik, ticari ve askeri nedenler...
Dalış TerimleriDalış TerimleriMaske, şnorkel, palet, ağırlık kemeri, dalış kıyafeti, dalış tüpü...
Son Yorumlar
  • pelin
    Ben dalış için bir dalış okulana gitmek istemekteyim. Ankara da en iyi dalış okulu hangisidir acaba? Devamı
Faydalı Bilgiler
Dalış ÇeşitleriDalış ÇeşitleriDalış, su altında kalarak yapılan bir aktivite olup, hem sportif amaçlı...
Dalış DefteriDalış DefteriDalış defteri, bir yıldızlı eğitim sertifikasından sonra tutulmaya başlanması gereken...
Dalış HastalıklarıDalış HastalıklarıOkulardaki ve hücrelerdeki O2 miktarının azalmasını, yetersizliğini ve normal...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 25 konuk çevrimiçi

Dalış
Dalış
Masmavi suların derinliklerinde rengarenk balıkların gezindiği mercan kayalıklarının tadına doyamayacak, denizin serin sularında gezinmenin tadına varacaksınız.
Dalış Kıyafetleri
Dalış Kıyafetleri
Neopren Dalış Kıyafetlerinizle, su altındaki uzun dalışlara karşı sizi korurken, bedeninizle arasına giren suyu ısıtır ve denizin derinliklerinde üşümezsiniz.
Dalış Malzemeleri
Dalış Malzemeleri
Dalış malzemelerinizle denizin o masmavi sularında, rengarenk canlılarını gözlemleyebilir, karada yürür gibi fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz.
Dalış Türleri
Dalış Türleri
İsterseniz tüplü dalışlarla su altındaki yaşamı keşfedebilir, isterseniz serbest tüpsüz yaptığınız dalışlarla gücünüzü deneyebilirsiniz.
Dalış Noktaları
Dalış Noktaları
Türkiye’nin en değerli dalışlarının yapıldığı dalış noktalarında turlarla katılabilir ya da size en yakın dalış notasında eğitim alabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Dalış Kursu © 2012
Türkiye'nin En İyi Dalış Kursları