Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Dalış Kıyafetleri

Dalış KıyafetleriDalış kıyafetleri, bu sporun en önemli ekipmanlarıdır. Dalış şekline, mevsime ve dalış noktalarına göre farklı malzemelerle farklı kıyafetler kullanılmalıdır. Bu kıyafetler dalış stiline göre değişmektedir. Dalış kıyafetlerinin giyilme amacı derin ve uzun süreli dalışlarda üşümeyi engellemek, hastalıklardan korumaktır. Su altında oluşabilecek kazalara, yaralanmalara ve sıyrıklara karşı bedeni sararak önlem alınmasını sağlar.

Dalış kıyafetleri neopren ve sentetik kauçuk karışımı malzemeden üretilir. Her bedene uygun üretilmekte ve kumaş kalınlıkları 2mm ile 8 mm arasında değişir. Soğuk suya karşı vücudu tamamen kaplayan, esnek ve yumuşak, kolayca giyilen elbiseler tercih edilmelidir. Ayrıca bu elbiselerin içinde merserize astar bulunmalıdır. Dalış kıyafetleri üç çeşittir.

Dalış Kıyafetleri Çeşitleri

  • Islak Dalış Kıyafetleri
  • Yarım Islak Dalış Kıyafetleri
  • Kuru Dalış Kıyafetleri

Dalış KıyafetiIslak Dalış Kıyafetleri; bu dalış kıyafetleri sualtı sporlarına ve dalmaya yeni başlayanlar için kullanılmaktadır. Islak dalış kıyafetlerinin özelliği, elbise giyildikten sonra suya girildiği gibi elbise ile ten arasına giren su ısınarak, vücudun üşümesini engeller. Neopren malzemeden ve iç merserize astardan oluşur.

Yarım Islak Dalış Kıyafetleri; kısa kollu, şortlu veya yarım ceket şeklinde üretilirler. Yarım ıslak dalış elbiseler, tam ıslak olanlarla aynı malzemeden üretilmişlerdir. Sadece tam elbiseye göre kolları ve boyları kısadır. Su altında kısa süreli dalışlar ve yaz ayları için uygundur. Su sporlarından, su kayağı, sörf gibi sporlar için tercih edilirler.

Kuru Dalış Kıyafetleri; adından da anlaşılacağı gibi kuru kıyafetler su geçirmez özelliğe sahiptirler. Ticari amaçlı üretildikleri için profesyoneller tarafından açık denizlerde ya da uzun süreli dalışlarda kullanılmaktadır. Sahil güvenlik, batık gemi araştırmalarında tercih edilmelidirler. Sürati kısıtlayıcı oldukları için sportif amaçlı değildirler.

Dalış Aksesuarları

Dalış ElbisesiBaşlık; başlık su altında saçlarınızı ve başınızı korurken, salarınızın sizi rahatsız etmesini engeller. Neopren malzemeden üretilmiş, yumuşak olanlar tercih edilmelidir. Başınızı rahatsız etmemeli, boynunuzu sıkmamalıdır. Başlığın boyun kısmı, elbise yakasının altına gelecek şekilde olmalıdır. Aksi halde su içeri sızar ve sizi rahatsız eder.

Patik; patikler paletlerin içine giyilmek ve ayaklarınızın üşümesini engellemek için kullanılır. Neopren malzemeden üretilen bu patikleri tabanları sert olup, diğer kısımları yumuşaktır. Giyimleri kolaydır ve ayaklarınızı küçük yaralanmalara karşı da korurlar. Patikler çorap gibi giyilebilmeli ve ayaklarınızı sıkmadan tam ayak numaranıza göre olmalıdırlar.

Eldivenler; ellerin üşümesini engellemek, su altında yıpranmasını engellemek için kullanılırlar. Her dalışta giyilmesi önerilir. Küçük kazalara, sıyrıklara karşı ellerinizi korurlar. Derin ve uzun süreli dalışlar için mutlaka kullanılmalıdırlar.

Ağırlık Kemeri; nötr yüzerliğin yani suyun kaldırma kuvvetini dengelemek için kullanılan kemerdir. Kemere takılan ağırlık, dalan kişinin kilosu ve kullandığı diğer malzemelere göre belirlenir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun Dalış Kursları Rehberi sitemizden haberdar olmak için üye olun.
20 Nisan 2018 - 19:54
Seo
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Tüketici Köşesi
Dalış TarihiDalış Tarihi Bilinmeyenin çekiciliği, doğayı tanıma ve karşı koyma isteği, ekonomik, ticari ve askeri nedenler...
Dalış TerimleriDalış TerimleriMaske, şnorkel, palet, ağırlık kemeri, dalış kıyafeti, dalış tüpü...
Son Yorumlar
  • pelin
    Ben dalış için bir dalış okulana gitmek istemekteyim. Ankara da en iyi dalış okulu hangisidir acaba? Devamı
Faydalı Bilgiler
Dalış ÇeşitleriDalış ÇeşitleriDalış, su altında kalarak yapılan bir aktivite olup, hem sportif amaçlı...
Dalış DefteriDalış DefteriDalış defteri, bir yıldızlı eğitim sertifikasından sonra tutulmaya başlanması gereken...
Dalış HastalıklarıDalış HastalıklarıOkulardaki ve hücrelerdeki O2 miktarının azalmasını, yetersizliğini ve normal...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 20 konuk çevrimiçi

Dalış
Dalış
Masmavi suların derinliklerinde rengarenk balıkların gezindiği mercan kayalıklarının tadına doyamayacak, denizin serin sularında gezinmenin tadına varacaksınız.
Dalış Kıyafetleri
Dalış Kıyafetleri
Neopren Dalış Kıyafetlerinizle, su altındaki uzun dalışlara karşı sizi korurken, bedeninizle arasına giren suyu ısıtır ve denizin derinliklerinde üşümezsiniz.
Dalış Malzemeleri
Dalış Malzemeleri
Dalış malzemelerinizle denizin o masmavi sularında, rengarenk canlılarını gözlemleyebilir, karada yürür gibi fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz.
Dalış Türleri
Dalış Türleri
İsterseniz tüplü dalışlarla su altındaki yaşamı keşfedebilir, isterseniz serbest tüpsüz yaptığınız dalışlarla gücünüzü deneyebilirsiniz.
Dalış Noktaları
Dalış Noktaları
Türkiye’nin en değerli dalışlarının yapıldığı dalış noktalarında turlarla katılabilir ya da size en yakın dalış notasında eğitim alabilirsiniz.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Dalış Kursu © 2012
Türkiye'nin En İyi Dalış Kursları